2022. december 13., kedd

Luca napja - 2022

 


„Boszorkánykereső”

A legnevezetesebb népi szokás az úgynevezett Luca székének faragása. Ennek egy szabályos ötszög köré írt, öt egyenlő szárú háromszögből készült forma, a boszorkánycsillag volt az alakja, amit állítólag már a kelták varázsló papjai, és a druidák is ismertek. Készítője Luca napjától kezdve, mindennap faragott rajta egy kicsit, s csak Karácsony estjére volt szabad elkészülnie vele. Ezért terjedt el a mondás: „Lassan készül, mint Luca széke!” A hagyomány szerint a széket többnyire kilencféle fából állították össze: kökény-, boróka-, körte-, som-, jávor-, akác-, jegenyefenyő-, cser- és rózsafából.

A széket úgy kellett elkészíteni, hogy egy férfi súlyát elbírja, hiszen az volt a lényege, hogy az éjféli misére a kabátjuk alá rejtve csempészték be a széket, majd arra ráálltak a templomban. A szék ugyanis arra szolgált, hogy segítségével tulajdonosa felismerje a falu boszorkányait… Ha a széket magával vitte karácsonykor az éjféli misére, ott ráállva nyomban megláthatta azt, mert az illető ilyenkor szarvat hordott. (Csak a karácsonyi misén látható meg, hogy valójában ki a boszorkány!) Ám a boszorkányok is meglátták a széken ágaskodót, kit próbáltak elkapni. A menekülőnek az úton hazafelé szüntelenül mákot kellett szórnia, amit a boszorkányoknak kötelességük volt felszedni, s így nem érhették utol. Miután az illető szerencsésen hazaért, a Luca-széket el kellett égetnie.
Tíz babona nagyszüleink, dédszüleink idejéből:

1. Abrosz
Az ünnep kiemelkedő része a közös étkezés. Őseink a karácsonyi asztalra olyan abroszt terítettek, melyet tavasszal vetőabrosznak használtak, ebből szórták ki a magvakat a földbe. Úgy tartották, hogy így bőséges lesz a termés.

2. Gabona
A gabona fontos élelmiszer és takarmány volt, így különleges szerepe volt a családok életében. Az ünnepi asztalra gabonaszemeket szórtak, majd abból etették a tyúkokat is, hogy bőven tojjanak.

3. Szalma
Az ünnepi asztal alá szalmát tettek a családok (Jézus születésére emlékezve), majd ezt kivitték alomnak az állatok alá, hogy azok egészségesek legyenek. Egyes területeken a gyümölcsfák törzsére is kötöztek a szalmából, hogy bőséges termést biztosítsanak.

4. Morzsa
Az étkezés után az asztalon maradt morzsát összesöpörték a jószágoknak, ezzel gondoskodva arról, hogy egészségesek legyenek az állatok.

5. Háziasszony
Az ünnepi vacsora közben a ház asszonya nem kelhetett fel az asztaltól, hogy tyúkjai a következő évben sok tojással lássák el.

6. Disznóvágás
Disznóvágásra Tamás napját ajánlották, mert az ekkor elkészített szalonna nem avasodott meg.

7. Boszorkányok
Egyes tájakon, például Erdélyben a hajnali mise idejére minden ajtót és ablakot bezártak. A hiedelem szerint a boszorkányok ilyenkor állati alakban belopózhatnak a házakba, vagy a jószágokhoz és rontást vihetnek.

8. Mosás
Karácsonykor tilos volt mosni, vagy száradó ruhát kiteríteni. A babona szerint, ahol marha volt, ott egy biztos elpusztul ilyenkor. Voltak vidékek, ahol azt tartották, hogy a vizes ruha betegséget hoz a családra.

9. Hajadon
A hajadon lányok a hajnali misére hívó harangozásra ellopakodtak, mert a hiedelem szerint az ilyenkor megszólaló harang köteléből, ha három szálat letéptek és a hajukba font szalaggal együtt viselték, akkor farsangra sok udvarlót szerezhettek. Szokás volt még ekkor mézet, vagy cukrot enni, hogy az így megédesített nyelvükkel férjet édesgethessenek magukhoz.

10. Jövendőbeli
Aki szerette volna megtudni, hogy ki lesz a férje, annak az éjféli misére hívó harangszó alatt a szobában befelé kellett söpörnie, az asztalt megteríteni tányérral és evőeszközzel, majd egy szál ingben, mezítláb körbe kellett járnia a házat, melynek ablakán ha benézett a szobába, akkor megláthatta a jövendőbelijét.




Szabó T. Anna: Lucázás


Luca napján nincsen munka,
dolgoztatok eleget!
Ne mossatok, ne fonjatok,
ne süssetek kenyeret!

Luca napján kilenc fából
Luca-széket kezdjetek,
bikaszarvú boszorkányok,
mostantól reszkessenek!

Az év legsötétebb napján
egy kis tavasz kell nekünk:
Karácsonyra kizöldülő
Luca-búzát keltetünk!

Hidegen és sötétségen
győz a gyertya, győz a fény –
nincsen ördög, sem boszorkány
az angyalok ünnepén!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szeptember

Berze Tünde: Szeptember Búsan emeli kalapját a nyár, s lassan búcsút int, mint öreg diák, ki elkoptatta már az iskolapadját. Őszi szélben ...